Newsletter

Cex

Podstawowe informacje
Kraj: Wielka Brytania
Start działalności: 2013
Wykresy
Informacje o ofercie
Krypto waluty: BTC, DGB, LTC
Waluty tradycyjne: EUR, USD

Każdy dolar, euro czy złotówka, które krążą w gospodarce wzięły się stąd, że ktoś komuś coś sprzedał: towar, usługę lub czas. To, że ktoś twierdzi, że pieniądze nie są dla niego ważne oznacza najczęściej, że nie potrafi sobie z nimi radzić. Teatry, biblioteki, muzea itp. utrzymywane są z podatków, które płacą ci, którzy coś komuś sprzedali.

Im przepływ środków w gospodarce będzie większy, szybszy – tym będzie się ona rozwijała lepiej. Żeby granice krajów czy kontynentów nie stanowiły barier ograniczających wymianę gospodarczą potrzebne są miejsca, gdzie waluta będzie wymieniana.

Od pewnego czasu coraz większego znaczenia nabiera kryptowalutowa rewolucja. Oprócz walut fiat coraz bardziej znaczącą rolę odgrywają kryptowaluty. Potrzebne jest miejsce, w którym dokonywana będzie dwukierunkowa wymiana walut obu systemów – czyli giełda kryptowalutowa. Jedną z takich giełd jest Cex.

Cex – giełda kryptopowalutowa

Wybór giełdy jest podobny do wyboru… dziewczyny lub chłopaka. Znajomość może być krótka, albo oznaczać związek na całe życie. Tak jak w parze osoby mogą się wspierać i podciągać ku górze, tak samo w kontaktach biznesowych znalezienie się w dobrym towarzystwie znacznie ułatwia prosperowanie.

W relacjach międzyludzkich zawsze można wziąć rozwód, ale oznacza to, stracony czas, nerwy. Podobnie w interesach. Czasami zmiana kursu jest niezbędna, ale po niej chwilę trwa aż rozpędu ponownie nabierzemy. Dlatego lepiej za często nie skręcać.

Między partnerami czasami dochodzi do zdrady. Historia przedsięwzięć kryptowalutowych też zna historie, gdy jedna ze stron uznała, że ma prawo do łatwiejszego życia niż druga i… zwinęła całe przedsięwzięcie wraz z powierzonymi jej środkami.

Aby uniknąć przykrych zdarzeń, a współpraca  była źródłem obopólnych korzyści, przyszłego partnera (biznesowego też) trzeba nieco poobserwować, posłuchać jaką ma reputację…

Osiem faktów

 • W rankingu coinmarketcap.com giełda CEX jest na miejscu 33. na 152 notowane. Czyli należy do 20% najlepszych.
 • Kapitalizacja CEX wynosi prawie 9 mln USD. Czy to dużo? Gdyby wydawać każdego dnia po 246 USD, to wystarczy na 100 lat. Dla osoby fizycznej – spora suma.
 • Na CEX notowanych jest dziewięć par walutowych:
BTC ETH BCH
USD + + +
EUR + + +
RUB +
BTC + +

BTC nie przez przeoczenie występuje wśród kryptowalut i walut fiat. Bitcoin ma tak silną pozycję, jest już tak popularny, że urósł do roli podobnej jak mają waluty znane od setek lat!

 • Giełda CEX przeznaczona jest dla handlujących USD oraz Bitcoin, Ethereum i Bitcoin Cash. Te trzy pary mają obrót powyżej 10% całego obrotu giełdy CEX. Wynosi on dla każdej z walut odpowiednio: 42,83%, 32,82% oraz 11,48% (według stanu na dzień 08 sierpnia 2017 roku). Pozostałe pary stanowią mniej niż 23% obrotów.
 • CEX została założona w 2013 roku i jest jedną z najstarszych giełd Bitcoin. To dobry znak. Narobić szumu medialnego, ściągnąć ludzi – może każdy. Utrzymać się na rynku przez cztery lata – to już kwestia zaspokojenia potrzeb inwestorów.
 • Firma była również właścicielem kopalni kryptowalut o nazwie Ghash.io. Przedsięwzięcie było tak duże, że skupiało 42% całkowitej mocy górniczej sieci. W styczniu 2015 roku działalność w zakresie wydobywczym została zakończona. Od tego czasu CEX jest tylko giełdą i w tym kierunku idą prace rozwojowe.
 • Firma zarejestrowana jest w FinCEN (ang. Financial Crimes Enforcement Network – amerykańskiej sieci ds. egzekwowania przepisów dotyczących przestępczości finansowej). Certyfikat dostępny jest pod adresem https://cex.io/promo/img/legal/msb.pdf
 • Firma zarejestrowana jest w ICO (ang. Information Commissioner’s Office – brytyjskiej organizacji stawiającej sobie za cel przestrzeganie praw informacyjnych w interesie publicznym, promowanie otwartości przez organy publiczne i prywatności danych osób fizycznych). Certyfikat dostępny jest pod adresem https://ico.org.uk/ESDWebPages/Entry/ZA059396

Z powyższego badania wyłania się obraz firmy, która:

 • wie w jakim kierunku podąża,
 • nie obawia się zrezygnować z części swej niezależności na rzecz większej transparentności.

Członkostwo w organizacjach jest zwykle kosztowne. Może wiązać się nie tylko z opłatami, ale i z działaniami, które wymusza uczestnictwo, spełnienie wymagań. Czy koszty nie są przerzucane na użytkowników serwisu?

Ile kosztuje korzystanie z Cex?

Środki, które trafiają na konto giełdy wykorzystywane są nie tylko na bieżące utrzymanie, ale również na prace rozwojowe. Jeżeli firma ma misję robić wszystko to najprawdopodobniej nie będzie w stanie sprostać konkurencji.

W CEX opłaty pobierane są za:

 • wpłaty i wypłaty,
 • przechowywanie waluty,
 • transakcje giełdowe,
 • margin trading (handel z dźwignią).

Wpłaty i wypłaty

Wysokość opłaty zależna jest od rodzaju waluty, instytucji pośredniczącej i kierunku transferu środków.

Waluta Metoda płatności Wpłata Wypłata
USD VISA 3,5% + 0,25 USD 3,80 USD
MasterCard 3,5% + 0,25 USD 1,2% + 3,80 USD
Przelew 0 USD 50,00 USD
Crypto Capital 0 USD 1%
EUR VISA 3,5% + 0,24 EUR 3,50 EUR
MasterCard 3,5% + 0,24 EUR 1,2% + 3,50 EUR
Przelew 0 EUR 25,00 EUR
Crypto Capital 0 EUR
SEPA 0 EUR 10,00 EUR
RUB VISA, MasterCard 5% + ₽ 15,57 2,5% + ₽ 30,00
GBP VISA, MasterCard 3,5% + 0,20 GBP 2,90 GBP
Przelew 0 GBP 30,00 GBP
Crypto Capital 0 GBP

Wnioski?

Opłaca się mieć kartę VISA, gdyż wypłaty na nią EUR i USD pozbawione są składowej procentowej.

Drogi przelew, bo np. w EUR kosztuje 25 EUR, może okazać się tańszy od wypłaty kartą MasterCard przy kwotach wyższych niż 1791,67 EUR. Należy jednak pamiętać, że uszczupla to konto o kwotę ponad 100 PLN.

Bardzo atrakcyjnie wygląda oferta firmy Crypto Capital.

Crypto Capital

Trzeba pamiętać, że koszty transferu naliczać może nie tylko CEX, ale również druga strona. Jak wygląda to w przypadku Crypto Capital? Dane dotyczą konta osoby fizycznej, zaś cennik został pobrany ze strony https://cryptocapital.co/fees.html w dniu 9 sierpnia 2017 roku.

Operacja Koszt
Otwarcie rachunku 0 USD
Roczna opłata za odnowienie
Przelew wewnętrzny (pomiędzy rachunkami Crypto Capital)
Przyjęcie wpłaty z rachunku nie należącego do Crypto Capital 10 USD
Przyjęcie wpłaty powyżej 20000 USD z rachunku nie należącego do Crypto Capital 20 USD
Przelew zewnętrzny 10 USD
Przelew zewnętrzny – powyżej 10000 USD 20 USD za transakcję
Przelew zewnętrzny – powyżej 25000 USD 25 USD za transakcję
Przelew zewnętrzny – powyżej 40000 USD 45 USD za transakcję
Przelew zewnętrzny – powyżej 50000 USD 55 USD za transakcję
Przelew zewnętrzny – powyżej  100000 USD 85 USD za transakcję
Przelew zewnętrzny – powyżej  200000 USD 120 USD za transakcję
Przelew zewnętrzny – powyżej  450000 USD 175 USD za transakcję
Przelew ekspresowy Dopłata 45 USD

Całkowita opłata za transakcję jest więc sumą opłat pobranych przez wszystkich pośredników finansowych.

Przechowywanie waluty

CEX pobiera opłaty za czas, w którym… stan rachunku nie jest zerowy. Wysokość opłaty zależna jest od waluty lub kryptowaluty. Jest to sposób na aktywizację inwestorów lub… zrażenie ich do giełdy.

Dlaczego?

Przez ustawiczne opłaty: czekam na dobrą passę – płacę, wypłaciłem, aby nie płacić za przetrzymanie waluty – też zapłaciłem. Na każdym kroku trzeba liczyć, liczyć, liczyć albo policzyć raz i poszukać miejsca, gdzie opłaty nie są naliczane za każde „kichnięcie”.

Należności pobierane są w takiej walucie, jaka jest trzymana na  rachunku.

Waluta Opłata za dzień
USD, EUR 2
RUB 100
BTC 0,003
BCH 0,003
LTC 0,4
NMC 25
DOGE 25000
GHS 0

Transakcje giełdowe

CEX wspiera ludzi, którzy wystawiają zlecenia giełdowe. Oni nie płacą prowizji od handlu walutami. Opłaty pobierane są od kupujących.

Wysokość marży zależna jest od 30-dniowego wolumenu obrotów wszystkimi parami walutowymi na koncie inwestora. Jest ona przeliczana codziennie o godzinie 00:00 (czasu GMT) i obejmuje transakcje z dnia bieżącego.

Wolumen [BTC] Prowizja giełdy od kupującego [%]
≤ 5 0,20
≤ 30 0,19
≤ 50 0,18
≤ 100 0,17
≤ 200 0,16
≤ 1000 0,15
≤ 3000 0,13
≤ 6000 0,11
> 6000 0,10

Innymi słowy: inwestor ma w portfelu 1 BTC, którego kurs wzrósł w stosunku do USD i wynosi 3500 USD.  Chce wymienić 1 BTC na USD. Wystawiający ofertę otrzyma tyle USD, ile wart jest 1 BTC czyli 3500 USD.

Kupujący X, który nie jest bardzo aktywnym inwestorem, dokonuje pierwszej transakcji od  30 dni. Kupuje 1 BTC za 3500 USD, które przelewane są na rachunek sprzedającego. Kupujący X musi zapłacić giełdzie opłatę za obsługę transakcji. Wynosi ona 3500 USD * 0,20% = 7 USD. Wystawiając zlecenie zakupu powinien mieć na rachunku kwotę zakupu wraz z prowizją. Jego 1 BTC kosztuje 3507 USD. Dopiero wzrost powyżej tej ceny spowoduje, że może sprzedać go z zyskiem.

Kupujący Y, który jest zapalonym inwestorem i w czasie ostatnich 30 dni uzyskał obrót powyżej 6000 BTC, kupuje 1 BTC za 3500 USD. Są one przelewane są na rachunek sprzedającego. Kupujący Y zapłaci giełdzie opłatę za obsługę transakcji. Wynosi ona 3500 USD * 0,10% = 3,5 USD. Wystawiając zlecenie zakupu musi mieć na rachunku kwotę zakupu wraz z prowizją czyli 3503,5 USD. Wzrost kursu BTC powyżej tej ceny spowoduje, że może sprzedać go z zyskiem.

Margin trading

Opłata stanowi określony procent od wartości transakcji dokonywanych z użyciem dźwigni.

Waluta Para Dźwignia Otwarcie [%] Przetrzymanie [%] Zamknięcie [%]
BTC BTC/USD krótka 2 0,2 0,01 0
krótka 3
długa 2
długa 3
BTC BTC/EUR krótka 2
krótka 3
długa 2
długa 3
ETH ETH/BTC krótka 2
krótka 3
długa 2
długa 3
ETH ETH/USD krótka 2
krótka 3
długa 2
długa 3

Pułapki regulaminów

Regulamin CEX (https://cex.io/terms  dostęp:  9 sierpnia 2017 roku) w punkcie 3.12 głosi „Wszystkie instrumenty płatnicze dodane do twojego Konta, konto bankowe, karta kredytowa, karta debetowa lub inna muszą być wystawione na dane posiadacza Konta. Każda próba wpłaty z innego źródła zostanie uznana za oszustwo.” Podejrzana będzie więc wpłata z rachunku członka rodziny noszącego inne nazwisko lub rachunku firmowego.

W punkcie 10.5 czytamy dalej „Użytkownikom niezweryfikowanym nie wolno wypłacać środków z kont kryptowalutowych lub GHS w ciągu czterdziestu ośmiu (48) godzin od utworzenia Konta”. Warto wiedzieć, że swoje pieniądze będziemy mieć zaaresztowane na dwie doby.

Punkt 10.9 głosi „Minimalna kwota depozytu na Ethereum (ETH) wynosi 0,001. Jeśli kwota jest mniejsza niż 0,001, środki nie zostaną wpłacone na Twoje konto.” Kurs ETH to około 300 USD. Zatem 0,001 ETH to kwota 0,3 USD. Jeżeli jednak zostanie przesłana przelewem bankowym to okazać może, że koszty operacji wielokrotnie przewyższają wysokość przelewanej kwoty.

W akapicie dotyczącym margin trading, w punkcie 11.5 czytamy „CEX zastrzega sobie prawo do zamknięcia dowolnej otwartej pozycji bez powiadomienia Użytkownika, jeśli Użytkownik nie ma wystarczających środków na pokrycie odpowiednich opłat lub jeśli pozycja pozostaje otwarta ponad 360 dni”.

Bezpieczeństwo

Przechodzimy do rozdziału dotyczącego bezpieczeństwa. W punkcie 15.1 zapisano „CEX zastrzega sobie prawo do zablokowania lub zamknięcia konta CEX.IO w dowolnym momencie, jeśli uzasadnione jest to koniecznością dostosowania do przepisów lub w celu zastosowania się do zaleceń wydanych przez właściwy organ rządowy lub uznany organ w celu zapobiegania Przestępczości finansowej.”. No i mamy furtkę, która pozwala na przejęcie konta, a nie precyzuje nic. Co jest przestępczością finansową? Nie zapłaciłeś składki ZUS w terminie? Uważaj – bo możesz pożegnać ze środkami na rachunku giełdowym.

Punkt 15.3 miał zapewne wyjaśnić niejasności. Wymienione są w nim obszary nielegalnej działalności, które mogą być użyte do finansowania działalności giełdy. Dbałość o przestrzegania prawa jest rzeczą chwalebną. Z drugiej strony jeśli sprzedam znalezisko archeologiczne i pieniądze za nie przeleję na giełdę to mam problem. Jeżeli wpłacę je na własne konto i pracownik giełdy nie będzie wiedział skąd pochodzą środki – wszystko jest OK. A co jeśli wiadomo, że zawodowo prowadzę poszukiwania archeologiczne?

W tym samym punkcie wymienione są „nielegalne usługi związane z hazardem”. Załóżmy, że od lat prowadzę portal o gonitwach koni. Umieszczam na nim, na podstawie programu partnerskiego, reklamy serwisów służących do obstawiania wyników gonitw. Mieszkam w Polsce. Tutaj takie czynności są nielegalne. Firmę zarejestrowaną mam w Wielkiej Brytanii (bo taniej i emerytura pewniejsza). Tutaj zarabianie na zakładach jest dozwolone. Mam się bać zablokowanie konta czy nie?

Z czym mi się to kojarzy? Niestety z powiedzeniem Andrieja Wyszyńskiego, prokuratora epoki stalinowskiej w ZSRR, „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie”. Lata minęły, czasy niby się zmieniły, a – kiedyś obywatel, zaś obecnie inwestor – pozostaje bezbronny. Podpisując umowę z giełdą, godzi się na utratę części praw i pozwolenie, aby być osądzonym przez pracownika giełdy.

Nie podpisywać? Też źle.

Praktycznie każdy serwis finansowy zawiera w regulaminie podobne zapisy.

Co więc robić? Uważnie przeczytać jeszcze raz rozdział „Pułapki regulaminów” i wystrzegać się wszystkiego co pod działalność przestępczą podciągnięte być może.

Konkluzja

Czy wiele osób zada sobie trud, aby przeczytać kilka sążnistych regulaminów? Mało znam takich.

Wypisy mają na celu zwrócenie uwagi na pułapki finansowe i prawne, aby użytkownik nie był niemile zaskoczony.

Co pozostaje?

Założenie konta w CEX!

Rejestracja

Czynność ta jest darmowa i zajmuje kilka minut.

Aby zarejestrować się w serwisie:

 1. Kliknij przycisk Register.
 2. W polu Email wpisz adres poczty elektronicznej.
 3. W polu Password wprowadź hasło. Wraz z wzrostem jego skomplikowania zmienia się kolor paska. Zielony staje się, gdy hasło zawiera: małe i wielkie litery, oprócz liter są liczby i znaki specjalne, a długość wynosi 10 znaków.
 4. Potwierdź, że znasz regulaminy i nie jesteś robotem, a następnie kliknij przycisk Register.
 5. Odbierz e-mail aktywacyjny. Kliknij w odsyłacz Activate.

CEX

Wpłata

Niestety konto, które dostajemy jest puste;) Trzeba na nie wpłacić środki. Ta operacja może wiązać się z kosztami: przelewu środków, przechowywania na rachunku oraz późniejszej wypłaty.

Aby  wpłacić pieniądze na rachunek:

 1. Zaloguje się na konto w CEX.
 2. Kliknij przycisk Deposit.
 3. W oknie Select currency and amount kliknij symbol (krypto)waluty, którą chcesz przelać.
 4. W okienku z symbolem (krypto) waluty wpisz kwotę.
 5. W oknie Choose deposit payment method wybierz metodę płatności: Payment card (karta płatnicza), Bank transfer (przelew bankowy) lub CryptoCapital (CryptoCapital).
 6. W zależności od tego jaka metoda płatności została wybrana, wprowadź zestaw danych w pola wyświetlonego formularza.

Szybki zakup kryptowaluty

Portal CEX daje nam możliwość szybkiej wymiany pieniędzy. Przypomina ona kantor internetowy. Formalności uproszczone są do minimum, bo kupujemy okrągłą sumę.

Aby zakupić kryptowalutę:

 1. Kliknij kartę Buy.
 2. Kliknij przycisk BTC lub ETH (w zależności od tego, którą chcesz nabyć).
 3. Kliknij przycisk USD, EUR, GBP lub RUB (w zależności od tego, którą chcesz zapłacić).
 4. Kliknij symbol pakietu. Jak wygląda cena? 1 BTC w kantorze kosztuje 3610,1083 USD. W tym samym czasie w prawym górnym rogu okna widoczny jest kurs BTC/USD: 3374,2535. Cóż, za szybkość się płaci.
 5. Kliknij przycisk Buy.

CEX

Uwaga! Jeżeli chcesz wymienić inną kwotę, wpisz ją w polu w dolnej części okna. Proponowany kurs wyciska łzy z oczu lepiej niż Harlequin.

CEX

Szybka sprzedaż kryptowaluty

Aby szybko wymienić kryptowalutę na walutę fiat:

 1. Kliknij kartę Sell.
 2. Kliknij przycisk BTC lub ETH (w zależności od tego, którą kryptowalutę chcesz sprzedać).
 3. Kliknij przycisk USD, EUR, GBP lub RUB (w zależności od tego, którą walutę fiat chcesz otrzymać).
 4. Kliknij symbol pakietu. 1 BTC kosztuje 3103,68 USD. Równocześnie w prawym górnym rogu okna widoczny jest kurs BTC/USD: 3374,2535.

Alternatywnie możesz wpisać dowolną kwotę w polu widocznym w dolnej części okna.

Wykresy

Część witryny CEX dotycząca handlu walutami jest widoczna po kliknięciu widocznego w lewym górnym rogu okna odsyłacza Trade.

Wybór waluty

Po lewej stronie okna widoczne są: pole wyszukiwania i notowania. Gdy w pole wyszukiwania wpiszemy literę e, na liście notowań widoczne będą tylko wyniki walut, których nazwa zawiera tę literę.

CEX

Podobną rolę, aczkolwiek w stosunku do wykresu pełni siedem przycisków widocznych w centralnej i prawej części strony.

CEX

Kliknięcie przycisku zmienia wykres wyświetlany poniżej rzędu przycisków.

Rozdzielczość

Wykres można oglądać w różnej perspektywie czasowej. Liczby z literą:

 • m oznaczają długość przedziału czasowego w minutach,
 • h oznaczają długość przedziału czasowego w godzinach,
 • d oznaczają długość przedziału czasowego w dniach,
 • w oznaczają długość przedziału czasowego w tygodniach.

Czyli maksymalna precyzja to 1 minuta, a maksymalna długość to 1 tydzień.

Dane rynkowe

Nad wykresem wyświetlane są wartości liczbowe:

 • Last price – ostatnia cena,
 • daily change – zmiana kursu w ciągu dnia,
 • Today’s open – dzisiejszy kurs otwarcia,
 • 24h volume – 24-ro godzinny wolumen obrotów.

Oś czasu

Do zmiany perspektywy służy oś czasu.

CEX

Przesuwanie znaczników powoduje zmianę zakresu notowań wyświetlanych na wykresie. Niestety, prawy znacznik zatrzymuje się na aktualnej dacie. Antycypować wyników nie da się.

Po prawej stronie okna znajduje się przycisk Chart. Kliknięcie go powoduje wyświetlenie okna TradingView Chart Widget.

TradingView Chart Widget

Jest to interaktywny wykres, widget wstawiony ze strony tradingview.com (dostępny zresztą na wielu innych dużych giełdach kryptowalut). Daje on do dyspozycji inwestora kilkadziesiąt wskaźników technicznych. Dostęp do narzędzi ułatwiających analizę danych można uzyskać za pośrednictwem ikon na paskach: górnym i bocznym.

Pasek górny

Kliknięcie ikony powoduje wyświetlenie listy dostępnych narzędzi, funkcji.

Symbol Funkcja
  Wybranie źródła danych analizowanych notowań. Dostępne są różne giełdy, a nie tylko CEX.
  Długość wyświetlanego na wykresie przedziału czasowego.
  Wskaźniki analizy technicznej lub fundamentalnej.
  Porównanie indeksów giełdowych.
  Postać wykresu.

Pasek boczny

Tutaj znajdują się narzędzia pomocne w analizowaniu wykresu.

Symbol Funkcja
  Kształt i rola wskaźnika. Do wyboru: krzyżyk, kropka, strzałka i gumka.
  Linia trendu. Do wyboru jest tuzin rodzajów.
  Pitchfork. Możesz wybrać jeden z osiemnastu rodzajów.
  Pędzel. Rozwinięcie menu daje dostęp do narzędzi rysowania kształtów: prostokąt, elipsa, trójkąt itp.
  Tekst. Narzędzie do opisywania wykresów, dodawania dymków, strzałek.
  Wzorzec wykresu. Do wyboru są między innymi sinusoida, pięć rodzajów fal Elliotta.
  Zakres danych. Dziewięć rodzajów zakresów, a w tym: długa pozycja, krótka pozycja, zakres dat, zakres cen…
  Lista symboli, które można umieścić na wykresie. Przypomina zestaw znaków Windings.
  Linijka
  Wyświetlanie wykresu w powiększeniu
  Kliknięcie powoduje włączenie trybu Magnes – przyciągania prowadzonych linii do wykresu.

Gdy mamy konto, środki na nim i potrafimy radzić sobie z wykresami – pora na monetyzację wiedzy, czyli złożenie zlecenia.

Zlecenie z limitem ceny

Składając zlecenie z limitem ceny określamy:

 • maksymalną cenę zakupu lub,
 • minimalną cenę sprzedaży.

Ze zlecenia tego typu korzystamy, gdy na pierwszym miejscu stawiamy wartość posiadanych aktywów, a na drugim szybkość realizacji transakcji.

Zakup

Aby złożyć zlecenie kupna z limitem ceny:

 1. Zaloguje się na swoje konto.
 2. Wybierz parę walutową (kliknij jeden z przycisków w górnej części okna).
 3. Kliknij kartę Limit (czyli zlecenie „nie kupię drożej niż za…”).
 4. W sekcji Buy w polu Amount to Buy wpisz ile jednostek chcesz nabyć.
 5. W polu Price wyświetlana jest podpowiedź – aktualna cena rynkowa. Można ją przyjąć lub edytować.
 6. Zapoznaj się z informacją w sekcji Total. Jest to całkowita kwota za akcje i opłaty.
 7. Zapoznaj się z informacją w sekcji Fee. Są to opłaty za transakcje giełdowe.
 8. Kliknij przycisk Place order.

Sprzedaż

Aby złożyć zlecenie sprzedaży z limitem ceny:

 1. Zaloguje się na swoje konto.
 2. Wybierz parę walutową (kliknij jeden z przycisków w górnej części okna).
 3. Kliknij kartę Limit (czyli zlecenie „nie kupię taniej niż za…”).
 4. W sekcji Sell w polu Amount to Sell wpisz ile jednostek chcesz nabyć.
 5. W polu Price wyświetlana jest podpowiedź – aktualna cena rynkowa. Może ją edytować.
 6. Zapoznaj się z informacją w sekcji Total. Jest to całkowita kwota za akcje i opłaty.
 7. Zapoznaj się z informacją w sekcji Fee. Są to opłaty za transakcje giełdowe.
 8. Kliknij przycisk Place order.

Zlecenie po aktualnym kursie

Składając zlecenie tego typu na pierwszym planie stawiasz zakup lub sprzedaż. Na miejscu drugim jest dopiero cena. Nie możesz jej zaproponować. Godzisz się na trakcję po aktualnym kursie giełdowym. Jeżeli jest gwałtowna zmiana cen – zlecenie to jest, z jednej strony, bardzo dobre. Twoja oferta jest aktualna niezależnie od bieżącej wartości. Zdezaktualizuje się, gdy zostanie zrealizowane. Jakie może być z tym związane niebezpieczeństwo? Przy silnym wzroście wiele osób może chcieć nabyć akcje. Dlatego może się okazać, że realizacja nie jest natychmiastowa, a nieco trwa, a w tym czasie kurs rośnie… rośnie… rośnie…

Analogiczna sytuacja może zdarzyć się, gdy składasz zlecenie sprzedaży, a kurs pędzi w dół z prędkością lawiny. W rezultacie średnia cena transakcyjna może różnić się znacznie od tej, która obowiązywała w chwili składania zlecenia.

Zakup

Aby złożyć zlecenie zakupu po cenie rynkowej:

 1. Zaloguje się na swoje konto.
 2. Wybierz parę walutową (kliknij jeden z przycisków w górnej części okna).
 3. Kliknij kartę Market (czyli zlecenie „nie ważne za ile, aby tylko kupić…”).
 4. W sekcji Instant Buy w polu to Spend wpisz za ile jednostek chcesz nabyć walutę.
 5. Kliknij przycisk Buy now.

Sprzedaż

Aby złożyć zlecenie sprzedaży po cenie rynkowej:

 1. Zaloguje się na swoje konto.
 2. Wybierz parę walutową (kliknij jeden z przycisków w górnej części okna).
 3. Kliknij kartę Market (czyli zlecenie „nie ważne za ile, aby tylko się pozbyć”).
 4. W sekcji Instant sell w polu to Sell wpisz ile jednostek chcesz sprzedać.
 5. Kliknij przycisk Sell now.

Margin trading

Margin trading to handel z dźwignią – działalność zarobkowa oparta na założeniu, że:

 • wzrost lub spadek kursu nie będą długotrwałe,
 • korzyści z spekulacji będą wyższe niż koszty obsługi pożyczki zaciągniętej na tę operację.

Zarabianie na wzrostach cen

Kilka giełd już widzieliśmy, ale CEX jest pierwszą, na której znajduje się taka informacja:

CEX

Człowiek jest omylny. Tutaj prosto wypisano, którą część formularza trzeba wybrać, gdy ceny rosną. Za taki prosty, a funkcjonalny pomysł należą się pomysłodawcy gromkie brawa.

Idea ciekawa, ale jak z realizacją? Co to znaczy, że pozycja może być opłacalna, gdy ceny rosną?

Już tłumaczymy!

Załóżmy, że cena BTC w stosunku do USD rośnie. Trzeba pożyczyć X USD i szybko wymienić je na BTC. Następnie należy zaczekać, aż kurs BTC wzrośnie i odkupić za nie X USD. Pożyczkę trzeba oddać, a nadwyżką – czyli zyskiem cieszyć się.

Kto będzie tak miły, że pożyczy nam USD?

Będzie to osoba, która dostanie odsetki o wysokości niezależnej od tego czy pożyczkobiorca zarobi czy nie.

Jaka jest gwarancja, że pożyczka zostanie zwrócona, gdy sprawy nie pójdą po myśli pożyczkobiorcy? Pożyczka udzielana jest pod zastaw. Gdy pozycja jest zamykana, na spłatę zobowiązań idą środki ze sprzedaży waluty oraz zastawu.

Aby złożyć zlecenie z dźwignią:

 1. Zaloguje się na swoje konto.
 2. Wybierz parę walutową (kliknij jeden z przycisków w górnej części okna).
 3. Kliknij kartę Margin trading (handel za kwotę, której tylko marginalna część jest własnością inwestora).
 4. W sekcji Choose collateral currency wybierz walutę zabezpieczenia.
 5. W polu Position amount wpisz całkowitą sumę funduszy własnych i pożyczonych.
 6. Kliknij przycisk Leverage określający stosunek twoich własnych funduszy do sumy całkowitej twoich funduszy i pieniędzy pożyczonych na otwarcie pozycji.
 7. W oknie Stop loss price wpisz cenę blisko której twoja pozycja zostanie zamknięta automatycznie w przypadku niekorzystnych warunków rynkowych.
 8. W formularzu określona jest szacowana maksymalna cena, na której zostanie otwarta twoja pozycja – czyli Estimated open price.
 9. Przed wystawieniem zlecenia szacowana opłata pobierana za otwarcie pozycji. Widać ją w wierszu Open fee.
 10. W polu Rollover fee — widoczna jest szacowana opłata, którą zostanie obciążone saldo, aby utrzymać pozycję przez kolejne 4 godziny.
 11. Margin to szacunkowa maksymalna wysokość funduszy własnych wykorzystywanych do otwarcia pozycji, z wyłączeniem opłat.
 12. Collateral currency –  waluta, w której przyjęty będzie depozyt.
 13. Kliknij przycisk Open long position.

Zarabianie na spadkach cen

Po drugiej stronie okna znajduje się podobny komunikat:

CEX

Dzięki niemu pomyłki nie popełnimy.

Co to znaczy, że pozycja może być opłacalna, gdy ceny spadają?

Już tłumaczymy!

Załóżmy, że cena BTC w stosunku do USD spada. Trzeba pożyczyć to, co będzie tracić na wartości czyli X BTC i szybko wymienić je na USD. Następnie, mając na rachunku USD, należy zaczekać, aż kurs USD wzrośnie i odkupić za nie X BTC. Pożyczkę trzeba oddać, a nadwyżką – czyli zyskiem cieszyć się.

Znaczenie poleceń jest identyczne jak w przypadku okna do zarabiania na wzrostach. Różnica polega jedynie na tym, że napis na przycisku to Open short position.

Skoro przeszliśmy wszystkie rodzaje zleceń i jesteśmy w stanie zwielokrotnić majątek składając zlecenia z dźwignią, warto się zainteresować czy zarabiać możemy w nieskończoność.

Konta i limity

CEX dopuszcza cztery stopnie weryfikacji. Każdy kolejny daje większe możliwości obrotu środkami płatniczymi. Są one różne w zależności od waluty i kryptowaluty.  W artykule przeanalizowane zostały Euro. Informacje o pozostały można znaleźć po kliknięciu odsyłaczy: Finance, Limits and Comissions.

Aby wpłacić/wypłacić waluty USD / EUR / RUB, wszyscy użytkownicy z USA zobowiązani są do wcześniejszej weryfikacji tożsamości. Jest to wymóg obowiązkowy dla wszystkich typów kont, w tym Basic.

Depozyty

Depozyt oznacza wpłatę na twoje konto w CEX.

Kwoty podane są w EUR.

Wpłata/Konto Basic Verified Verified Plus Corporate
Limit dzienny 300 10000 Bez ograniczeń Bez ograniczeń
Limit miesięczny 1000 100000
Visa, MasterCard – zalecany limit  dla jednej transakcji min 20,00

max 300,00

min  20,00

max 3000,00

min  20,00

max 10000,00

min  20,00

max 10000,00

Visa, MasterCard – zalecany limit dzienny 300,00

miesięczny 1000,00

dzienny 3000,00

miesięczny 30000,00

dzienny 10000,00

miesięczny 100000,00

dzienny 10000,00

miesięczny 100000,00

Przelew bankowy zalecany limit  dla jednej transakcji min  100,00

max 10000,00

min  100,00

max bez ograniczeń

min  100,00

max bez ograniczeń

Przelew bankowy –  zalecany limit dzienny 10000,00

miesięczny 100000,00

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

Crypto Capital zalecany limit  dla jednej transakcji min  100,00

max 10000,00

min  100,00

max bez ograniczeń

min  100,00

max bez ograniczeń

Crypto Capital zalecany limit dzienny 10000,00

miesięczny 100000,00

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

Uwaga!

Kraje z których płatności żadnym z powyższych kanałów nie są akceptowanie to:

 • Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska, Kuba, Etiopia, Islandia, Iran, Irak, Jemen, Korea Północna, Laos, Liban, Libia, Somalia, Sudan Południowy, Sudan, Syria , Uganda, Wietnam, Vanuatu, Zimbabwe.

Termin realizacji depozytu:

 • do 14 dni bankowych.

Karty płatnicze:

 • dozwolone są tylko trzy udane transakcje dzienne na każdą zweryfikowaną kartę płatniczą z krajów obsługiwanych.
 • Depozyty za pośrednictwem kart płatniczych są akceptowane w dowolnych walutach. Jeśli waluta lokalna różni się od USD, EUR lub RUB, zostanie ona automatycznie przeliczona na wybraną walutę depozytową. Kurs walutowy i inne opłaty związane z transakcją są obliczane i odliczane przez wystawcę karty.

Przelewy bankowe:

 • Depozyty za pośrednictwem SEPA są również dostępne w tych samych warunkach, co przy przelewie bankowym. Skontaktuj się z bankiem w celu potwierdzenia możliwości przelewu SEPA.

Crypto Capital:

 • Wpłaty nie są przyjmowane z takich krajów jak: Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Erytrea, Etiopia, Gwinea, Gwinea Bissau, Haiti, Iran, Irak, Kenia, Korea Północna, Laos, Liban , Liberia, Libia, Nigeria, Wyspy Świętego Tomasza, Somalia, Południowy Sudan, Sudan, Syria, Tanzania, Tunezja, Uganda, Wietnam, Vanuatu, Jemen, Zimbabwe.

Wypłaty

Aby wypłacić USD / EUR / RUB, wszyscy użytkownicy z USA zobowiązani są do wczesnej weryfikacji tożsamości. Jest to wymóg obowiązkowy dla wszystkich typów kont, w tym podstawowych.

Nie zweryfikowani użytkownicy nie mogą wypłacać środków w ciągu czterdziestu ośmiu (48) godzin po utworzeniu konta.

Opłaty za wypłaty nie obejmują opłat korespondencyjnych banków, które mogą być zaangażowane w proces odstąpienia.

Wypłata trwać może do 20 dni roboczych.

Ograniczenia dla wypłat są inne niż dla depozytów.

Wypłata/Konto Basic Verified Verified Plus Corporate
Limit dzienny 500 10000 Bez ograniczeń Bez ograniczeń
Limit miesięczny 2000 100000
Visa zalecany limit  dla jednej transakcji min 20,00

max 500,00

min 20,00

max 2000,00

min 20,00

max 2000,00

min 20,00

max 2000,00

Visa zalecany limit dziennie 500,00

miesięcznie 2000,00

dziennie 3000,00

miesięcznie 30000,00

dziennie 10000,00

miesięcznie 50000,00

dziennie 10000,00

miesięcznie 50000,00

MasterCard zalecany limit  dla jednej transakcji min 20,00

max 500,00

min 20,00

max 2000,00

min 20,00

max 2000,00

min 20,00

max 2000,00

MasterCard zalecany limit dziennie 500,00

miesięcznie 2000,00

dziennie 3000,00

miesięcznie 30000,00

dziennie 10000,00

miesięcznie 50000,00

dziennie 10000,00

miesięcznie 50000,00

Przelew bankowy i SEPA zalecany limit  dla jednej transakcji min  100,00

max 10000,00

min  100,00

max bez ograniczeń

min  100,00

max bez ograniczeń

Przelew bankowy i SEPA –  zalecany limit dzienny 10000,00

miesięczny 100000,00

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

CryptoCapital  zalecany limit  dla jednej transakcji min  100,00

max 10000,00

min  100,00

max bez ograniczeń

min  100,00

max bez ograniczeń

CryptoCapital  –  zalecany limit dzienny 10000,00

miesięczny 100000,00

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

dzienny bez ograniczeń;

miesięczny bez ograniczeń

Uwaga!

Karta VISA:

 • Wypłaty nie są realizowane do krajów takich jak: Afganistan, Argentyna, Bośnia i Hercegowina, Burundi, Kolumbia, Demokratyczna Republika Konga, Kuba, Etiopia, Islandia, Indie, Iran, Irak, Korea Północna, Laos, Liban, Libia, Somalia, Sudan Południowy, Sudan, Syria, Uganda, Stany Zjednoczone, Wenezuela, Wietnam, Vanuatu, Jemen, Zimbabwe.
 • Maksymalny czas wypłaty – 3 dni robocze, w zależności od banku wydającego kartę.
 • Do wszystkich krajów dozwolone jest wykonanie tylko 10 skutecznych transakcji codziennie na każde konto.

MasterCard:

 • Wypłaty nie są realizowane do krajów takich jak: Bośnia i Hercegowina, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska, Kuba, Etiopia, Islandia, Iran, Irak, Korea Północna, Laos, Liban, Libia, Somalia, Sudan Południowy, Sudan, Syria , Uganda, Stany Zjednoczone, Wietnam, Vanuatu, Jemen, Zimbabwe.
 • Maksymalny czas wypłaty – 3 dni robocze, w zależności od banku wydającego kartę.
 • Do wszystkich krajów dozwolone jest wykonanie tylko 10 skutecznych transakcji codziennie na każde konto.

Przelew bankowy:

 • Przelewy nie są realizowane do krajów takich jak: Bośnia i Hercegowina, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Chorwacja, Kuba, Erytrea, Etiopia, Gwinea, Gwinea Bissau, Gujana, Iran, Irak, Kenia, Korea Północna, Laos, Liban, Liberia, Libia, Mołdawia, Czarnogóra, Myanmar, Nigeria, Papua Nowa Gwinea, Rosja, Wyspy Świętego Tomasza, Serbia, Somalia, Sudan Południowy, Sudan, Syria, Tanzania, Tunezja, Uganda, Ukraina , Stany Zjednoczone, Wenezuela, Wietnam, Vanuatu, Jemen, Zimbabwe.

Crypto Capital:

 • Kraje, do których płatności są akceptowane: Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Bangladesz, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Kanada, Chile, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Egipt, Estonia, Wyspy Owcze , Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Hong Kong, Węgry, Islandia, Indie, Indonezja, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia, Kazachstan, Korea Południowa, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, była Jugosłowiańska Republika Macedonii , Malezja, Malta, Meksyk, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Maroko, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Peru, Filipiny, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Południowa Afryka, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria , Tajwan, Tanzania, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Wietnam.

Czy chcesz być udziałowcem giełdy?

Jak się zapewne domyślasz, zorganizowanie i utrzymanie giełdy wiąże się z koniecznością:

 • zebrania i utrzymania zespołu ludzi,
 • napisania i serwisowania oprogramowania,
 • ochrony zasobów przed włamaniami.

To tylko kilka pierwszych obszarów działań, które przyszły na myśl.

Równie dobrze możesz mieć możliwość zbierania „miodu” bez konieczności „utrzymywania ula”. Jest to możliwe dzięki programowi partnerskiemu.

Aby czerpać zyski z programu partnerskiego:

 1. Zaloguj się na swoje konto w CEX.
 2. Kliknij odsyłacz Affiliate.
 3. Kliknij przycisk Generate Link.
 4. Skopiuj kod.
 5. Wybierz rodzaj strony (karta Landing Pages), do której będą przekierowywane osoby, które kliknęły link.
 6. Wybierz banery (karta Banners), które chcesz umieścić na swojej stronie lub w blogu.
 7. Spopularyzuj link partnerski lub stronę z banerami. Śledź statystyki i skuteczność przesyłanego ruchu. Wszystko co da się zmierzyć – można optymalizować.

O unikaniu dróg na skróty słów kilkoro

Istnieje pewna grupa ludzi, którzy chcą wymyślić rozwiązanie, przy realizacji, którego napocą się mniej. Z myślą o nich w regulaminie programu partnerskiego wymienione są czynności niedozwolone. Są to:

 • rejestrowanie się na CEX z własnych linków partnerskich,
 • wysyłanie poczty elektronicznej celu przyciągnięcia nowych użytkowników (tzw. „Spam”),
 • rejestrowanie osób popełniających nadużycia finansowe lub jakiekolwiek inne zakazane działania,
 • stosowanie do promocji linku partnerskiego słów kluczowych, takich jak „cex.io”, „cex”, „cexio” lub z jakiekolwiek błędami w pisowni.

Ile można zarobić?

Uzyskać można 30% opłat, które giełda pobiera od użytkowników za operacje handlowe. Jeżeli użytkownik, który się zarejestrował z linku partnerskiego wystawił ciągu miesiąca ofert za 100 BTC i wszystkie doszły do skutku, to zapłacił od nich 0,17% opłat, czyli 0,17 BTC.

Z tego 30%, a więc 0,051 BTC przypadło osobie, która przyczyniła się do rejestracji inwestora. Przy kursie 10000 PLN za BTC jest to 510 PLN.

Warto czy nie warto?

Przeanalizowane zostały wszystkie ważniejsze opcje funkcjonowania CEX. Pora na wnioski. Co wynika z testowania serwisu i opinii w sieci?

Minusy:

 • bardzo długie czasy realizacji przelewów,

Plusy:

 • support wychodzący na przeciw użytkownikom i np. anulujący zakup tokenów,
 • program partnerski,
 • kantor, giełda i handel z dźwignią w jednym,
 • członkostwo organizacji zwalczających przestępczość finansową w Internecie.

Lubisz kiedy jest uczciwie, ale czasem trochę dłużej? Polecamy Ci CEX.

 

comments powered by Disqus
Sprawdź także: