Newsletter

Bitmarket

Podstawowe informacje
Firma: BitMarket Limited
Kraj: Republika Seszeli
Start działalności: 2014
Wykresy
Informacje o ofercie
Krypto waluty: BTC, LTC
Waluty tradycyjne: EUR, PLN
Opłaty transakcyjne: Maker od 0.15% do 0.00%, Taker od 0.45% do 0.30%
Prowizja od wpłaty: Depozyty PLN i krypto wolne od opłat, Depozyty w EUR: 2-5 EUR
Prowizja od wypłaty: 0.0008 BTC / 0.005 LTC / 2 PLN / SEPA 2 EUR
Inne: BitMarket zastrzega sobie prawo do weryfikacji danych osobowych użytkownika gdy suma wpłat na konto użytkownika w roku kalendarzowym przekroczy 15000 EUR.

Pierwsze wejście na stronę giełdy Bitmarket robi dobre wrażenie. Strona jest w języku polskim. Gość czuje się miło, gdy wie, że gospodarz zna jego przyzwyczajenia. Po zajrzeniu na stronę „Kim jesteśmy?” zagadka wyjaśnia się. Bitmarket należy do grupy kapitałowej działającej na polskim rynku od kilku lat, zaś najstarszy serwis funkcjonuje od czerwca 2003 roku.

Bitmarket – dobra giełda kryptowalut  z rodzimym interfejsem

Po przygodach z giełdami azjatyckimi, które wymagają założenia konta w lokalnym banku lub weryfikacji przy użyciu telefonu zarejestrowanego w lokalnego operatora – miła alternatywa. Czy sympatyczne, pierwsze wrażenie nie pryśnie przy poznawaniu giełdy? Warto się przekonać.

Bitmarket

Operator giełdy

Bitmarket jest serwisem internetowym będącym własnością firmy BitMarket Limited, zarejestrowanej na terenie Republiki Seszeli.

Dobre opinie internautów

Wpisanie w wyszukiwarce „BitMarket opinie” wyświetla wiele pozytywnych opinii i brak zupełnie negatywnych. Zatem przechodzimy do kolejnego kroku.

Rejestracja

W prawym górnym rogu strony Bitmarket znajduje się link Rejestracja. Należy go kliknąć.

Po wyświetleniu formularza rejestracyjnego, zanim zaczniemy wpisywać dane, warto w środkowej części strony wybrać czy rejestrować będziemy się jako osoba fizyczna (prywatna), czy osoba prawna (firma).

Osoba prawna podaje:

 • nazwę firmy,
 • adres siedziby,
 • kod i miejscowość,
 • dane osoby fizycznej działającej w imieniu osoby prawnej.

Osoba fizyczna zdradza jedynie:

 • imię nazwisko,
 • adres zamieszkania.

W każdym wariancie należy przejść przez formularz rejestracji nowego konta.

W pola należy wpisać:

 • login – nazwę, której używać będziemy podczas logowania na konto,
 • hasło – ciąg znaków, który będzie chronił dostęp do konta,
 • e-mail – adres poczty elektronicznej,

W dolnej części formularza jest miejsce na wpisanie danych adresowych. Nie może to być adres skrytki pocztowej.

Załóż bezpłatne konto w Bitmarket

Jak wybrać hasło?

Czemu w artykule poświęconym giełdzie znajduje się wskazówka jak wybrać hasło? Portal finansowy jest łakomym kąskiem dla amatorów cudzej własności. Identyfikator użytkownika można poznać obserwując transakcje giełdowe. Zatem jedynym zabezpieczeniem jest hasło (no może oprócz dwustopniowego uwierzytelnienia).

Dobre hasło musi być jednocześnie: łatwe do zapamiętania i trudne do złamania.

Niestety odpadają wszelkie hasła, które osoba znająca nas może wpisywać: imię dziecka, numer telefonu, data urodzin żony itp.

Musi być to coś skomplikowanego, ale nie na tyle, aby trzeba było ciąg znaków notować pod klawiaturą lub na dnie szuflady.

Dobrym rozwiązaniem jest użycie pierwszych słów z wiersza lub piosenki. Hasło L!Om!TzTjjz  spełnia wymagania sekwencji trudnej do złamania, a pochodzi od pierwszych słów… „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza („Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie”).

Niektóre systemy wymagają zmiany hasła co miesiąc. I co, zapytasz, mam się uczyć co miesiąc nowego wiersza? Nie, wystarczy, że na końcu hasła dodasz numer miesiąca.

Aha, początku  „Pana Tadeusza” nie używaj. Włamywacz, też mógł czytać ten artykuł.

Rejestracja – ciąg dalszy

Po wpisaniu danych przepisz znaki Captcha.

Wyraź też zgodę na cztery opcje znajdujące się na dole strony, kliknij przycisk, a następnie link w e-mailu aktywacyjnym  i… witaj w Bitmarket.

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe

Zaraz po zalogowaniu do serwisu Bitmarket użytkownikowi pronowane jest uwierzytelnienie Google Authenticator.  Zabezpiecza on dwie operacje: logowanie do konta i wypłaty.

bitmarket06

Google Authenticator – wady i zalety

Zaletą rozwiązania jest to, że trzeba dysponować telefonem z zainstalowaną aplikacją Google Authenticator i wpisanym kluczem prywatnym, aby móc zalogować się na chronione konto. Zatem opcja, że ktoś podejrzy nam przez ramię dane logowania czy zarejestruje je podczas korzystania z komputera w miejscu publicznym niczym nie grozi.

Wadą jest zabezpieczenie również przez prawowitym właścicielem wszystkich kont chronionych przez Google Authenticator. Stanie się tak gdy np.: ueżeli: utraci on telefon, nie będzie miał z telefonu dostępu do Internetu, reinstaluje system operacyjny telefonu. Co prawda można wygenerować listę haseł jednorazowych, ale trzeba zrobić to przed awarią i potem chronić jej jak oka w głowie.

Czy zdarza się, że telefon zostanie skradziony? Tak!

Co wtedy Google Authenticator? Pozostają hasła jednorazowe!

A jeśli nie wydrukowaliśmy zawczasu listy haseł? Jest na to rada!

Trzeba zalogować się na konto w Bitmarket. Po wyświetleniu żądania kodu z telefonu należy kliknąć odsyłacz Zgubiłem urządzenie. Skąd wiadomo, że autentykację usuwa osoba uprawniona? Potwierdzeniem tożsamości jest wysłanie przelewu na kwotę 1 zł w tytule zawierającym prośbę o odblokowanie konta. Przelew musi być wysłany z konta bankowego, którego właścicielem jest osoba której dane wpisano podczas rejestracji konta. A jeżeli ma konto w banku elektronicznym z uwierzytelnieniem przez SMS-a telefonu nie ma?

Google Authenticator w pewnych warunkach jestrewelacyjny, a w innych beznadziejny. Od użytkownika zależy, czy z niego skorzysta znając swoje realia działania oraz powyższe plusy i minusy.

Załóż bezpłatne konto w Bitmarket

Jak używać giełdy Bitmarket

Mając konto (na razie jeszcze niezweryfikowane) w Bitmarket można pooglądać serwis giełdowy od środka. Aby zrobić cokolwiek konstruktywnego konieczna jest wpłata.

Wpłata kryptowaluty

Po aktywacji konta możesz wpłacić altcoiny, które będą przeznaczone na wymianę. Aby tego dokonać, należy wybrać kolejno polecenia: Wpłać, a następnie wpłatę w kryptowalucie.

bitmarket01_maly

W przykładzie jest to BTC.

Wyświetlone zostało okno z unikatowym kodem. Ciąg znaków należy skopiować do portfela elektronicznego. Alternatywnie wyświetlany jest QR kod. Jeżeli masz portfel elektroniczny w telefonie, możesz go zeskanować i również w ten sposób zasilić swoje konto altcoinami.

W przykładzie skorzystamy z portfela Electrum. Po jego uruchomieniu i wpisaniu hasła należy kliknąć odsyłacz Send i w pole Pay to wpisać adres skopiowany ze strony Bitmarket.

bitmarket02_maly

W polu Description warto wpisać opis transakcji. Po miesiącu nie będziemy zastanawiać się komu i za co zapłaciliśmy.

W polu Amount wpisać należy kwotę, którą chcemy przelać. W przykładzie jednostką jest mBTC, czyli 0,001 BTC.

Położenie suwaka Fee oznacza opłatę za transakcję. Jak łatwo się domyślać im przelew szybszy, suwak dalej przesunięty w prawo, tym koszt jego wyższy.

Po wpisaniu danych do przelewu można kliknąć przycisk Send. Kwota zostanie wysłana.

Uwaga! W świecie bitchain przelewy są nieodwracalne.

Wpłata waluty

Po aktywacji konta możesz wpłacić waluty, które będą przeznaczone na wymianę. Aby tego dokonać, należy wybrać kolejno polecenia: Wpłać, a następnie wpłatę w walucie. Dostępne są dwie: PLN i EUR.

Niezależnie od tego, którą walutę wybierzemy… wyświetlane jest okno z informacją o konieczności weryfikacji konta.

Po kliknięciu przycisku Zweryfikuj konto wyświetlony zostanie formularz. Weryfikacji można dokonać:

 • przez podpisanie dokumentu przy użyciu certyfikowanego podpisu cyfrowego lub
 • przesyłając skany dokumentu potwierdzającego tożsamość (pierwszej strony dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy) oraz oraz dokumentu potwierdzającego adres zameldowania (druga strona dowodu osobistego starego typu, rachunek za media itp.).

Co ma na celu weryfikacja? Zasadniczo sprawdzenie czy dane podane podczas rejestracji są zgodne z rzeczywistością.

Czy na przesłaniu dokumentów procedura kończy się? Jeszcze nie. Na adres podany w dokumentach nadany zostanie list polecony zawierający kod. Konto zostanie zweryfikowane po wpisaniu kodu otrzymanego w liście.

Uwaga! W przypadku korzystania z wpłat za pomocą operatorów szybkich płatności konieczne jest wykonanie weryfikacji konta bankowego.

Numery rachunków do wypłaty

Zanim dojdzie do wypłaty należy (tak wiem – zarobić na nią), ale jeszcze trzeba uzupełnić numery rachunków. W tym celu należy wybrać kolejno: Dane, Numery kont (wypłaty). Do dyspozycji są pole do wpisu:

 • numerów portfeli kryptowalutowych BTC, LTC, DOGE, PPC, ETH, ETC,
 • kont bankowych prowadzonych w PLN, EUR,
 • procesora płatności EgoPay.

Jak działa giełda?

Giełda przypomina plac targowy. Sprzedający wystawiają na nim swoje towary (giełda to targ z asortymentem ograniczonym do walut i kryptowalut) podając ceny. Gdy na placu rynku znajduje się kupujący, który:

 • chce dokonać wymiany w kierunku odwrotnym niż sprzedający,
 • po takim samym lub lepszym kursie (gdy składane jest zlecenie sprzedaży – zlecenie kupna z takim samym lub wyższym kursem, a gdy składane jest zlecenie kupna – zlecenie sprzedaży z kursem takim samym lub niższym),

oferty zostają dopasowane i następuję ich realizacja.

To przypadek bardzo uproszczony. W rzeczywistości rzadko kiedy dopasowane zlecenie kupna i sprzedaży opiewają na tę samą kwotę. W praktyce mniejsze zlecenie zostanie zrealizowane i na konto inwestora, który je wystawił jest przelewana równowartość transakcji.

Większe zlecenie jest zapisane w systemie z kwotą brakującą do realizacji. Sytuacja powtarza się, aż do wyczerpania zlecenia.

Zlecenie oczekujące można wycofać. Środki niewymienione zostaną zwrócone na  konto.

Załóż bezpłatne konto w Bitmarket

Składanie zleceń

Po zasileniu konta, należy przejść na stronę giełdy i złożyć zlecenie. Dostępne są dwa typy zleceń:

 • kupno oraz
 • sprzedaż.

Każde zlecenie wymaga podania kwoty oraz kursu wymiany. Dla wygody system podpowiada najlepszy kurs wymiany dostępny w tej chwili na giełdzie, ale możliwe jest też podanie innego kursu.

Składając zlecenia najpierw wybieramy parę walutową. Najpopularniejszą jest BTC/PLN. Jest ona wyróżniona na pasku zakładek. Reszta par jest wyświetlana po kliknięciu odsyłacza Rynki.

bitmarket03

Po wybraniu pary wyświetlony zostanie wykres notowań. Pozwala on na oglądanie rynku z perspektywy. Inaczej wygląda sytuacja danego dnia, gdy wszystko się kłębi.

bitmarket04_maly

Notowania LTC/PLN w okresie jednego dnia

Gdy spojrzymy na wykres notowań rozciągnięty w czasie z chaosu wyłania się trend.

bitmarket05_maly

Notowania LTC/PLN w okresie pół roku

Gdy już wiemy jaką inwestycję chcemy wykonać należy wyświetlić część ekranu znajdującą się pod wykresem.

Zlecenie kupna

Po lewej stronie znajduje się sekcja Kup. W polu Kurs kupna wpisana jest cena kryptowaluty po jakiej ostatnio doszło do transakcji. Wartość ta się zmienia. Możesz ją zastąpić kwotą wpisaną z klawiatury. Aby uniknąć niespodzianki, po uzupełnieniu danych, kliknij kłódkę widoczną po prawej stronie pola.

W polu Liczba wpisz ile jednostek chcesz nabyć.

Iloczyn wyświetlony zostanie w polu Wartość.

Pod polem Liczba wyświetlany jest ciąg cyfr poprzedzony słowem Max. Jest to maksymalna liczba jednostek jaką można kupić za kwotę zdeponowaną na rachunku. Chcesz iść na całość? Kliknij symbol znajdujący się na prawo od rzędu liczb. Zostanie on skopiowany do pola Liczba.

Opcje zaawansowane

Kliknięcie przycisku Opcje zaawansowane powoduje wyświetlenie okna pozwalającego ustawić dodatkowo:

 • Limit aktywacji (możliwe jest skopiowanie kursu – wystarczy kliknąć symbol kopiowania). Zlecenie z limitem aktywacji ujawnia się dopiero wówczas, gdy kurs osiągnie poziom określony limitem aktywacji. Limit aktywacji w zleceniu kupna musi być równy lub niższy od Kursu kupna,
 • złożyć zlecenie kupna Po każdej cenie (powoduje wyszarzenie i zablokowanie pola Kurs kupna). Kiedy można korzystać ze zlecenia Pkc? Zasadniczo w dwóch sytuacjach. Pierwsza to gdy wiemy, że złożone są zlecenia przeciwstawne z cenami zbliżonymi do rynkowych. Druga to gdy widzimy, że kurs wystrzelił ostro w górę i nie ma czasu na określenie ceny kupna. Innymi słowy – chcemy np. kupić kryptowalutę, a każda chwila zwłoki to zauważalny wzrost ceny. Zlecenie Pkc jest realizowane w pierwszej kolejności. Taka premia dla tych, którzy bardzo dobrze wiedzą czego chcą.

Zlecenie sprzedaży

Po prawej stronie znajduje się sekcja Sprzedaj. W polu Kurs sprzedaży wpisana jest cena po jakiej ostatnio doszło do transakcji. Wartość ta odzwierciedla wahania kursu. Możesz w tym polu wpisać wartość z klawiatury. Aby nie została on zastąpiona kwotą po jakiej ostatnio doszło do transakcji, kliknij kłódkę widoczną po prawej stronie pola.

W polu Liczba wpisz ile jednostek chcesz sprzedać.

Iloczyn wyświetlony zostanie w polu Wartość.

Pod polem Liczba wyświetlany jest ciąg cyfr poprzedzony słowem Max. Jest to maksymalna liczba jaką można sprzedać, czyli tyle ile jest zdeponowane na rachunku.

Opcje zaawansowane

Kliknięcie przycisku Opcje zaawansowane powoduje wyświetlenie okna, w którym dodatkowo można określić: Limit aktywacji lub zażądać transakcji Po każdej cenie. Limit aktywacji zlecenia sprzedaży musi równy lub wyższy od limitu zlecenia i niższy od kursu ostatniej transakcji.

Oferty i transakcje

Gdy wyświetlimy jeszcze niższą część okna zobaczymy aktualne oferty kupna i sprzedaży z liczbą waluty lub kryptowaluty, kursem i sumaryczną kwotą transakcji.

Na samym dole okna widoczna są zrealizowane transakcji kupna i sprzedaży.

Załóż bezpłatne konto w Bitmarket

Handel z dźwignią

Handel z dźwignią polega na sprzedawaniu lub kupowaniu walorów, których inwestor… nie ma. Jak to możliwe? Giełda pożycza mu altcoiny lub waluty fiat. Zabezpieczeniem jest depozyt stanowiący ułamek kwoty transakcji.

Na giełdzie można handlować z dźwignią na dwa sposoby zarabiając na:

 • spadku kursu,
 • wzroście kursu.

Drugi sposób jest oczywisty, ale pierwszy… Jak można zarabiać jak coś tanieje? Okazuje się, że można.

Zarabianie na spadku kursu

Możliwe jest wówczas, gdy przewidujesz, że kurs kryptowaluty spadnie w stosunku do waluty fiat. Jak to zrobić?

 1. Pożyczasz od giełdy kryptowalutę. Zabezpieczeniem jest depozyt kryptowaluty stanowiący ułamek kwoty, którą pożyczasz.
 2. Sprzedajesz kryptowalutę za walutę fiat.
 3. Czekasz, aż kurs kryptowaluty spadnie.
 4. Odkupujesz kryptowalutę, za walutę fiat. Masz w wyniku tej operacji więcej kryptowaluty niż pożyczyłeś.
 5. Oddajesz pożyczoną kryptowalutę. Nadwyżka pozostała po spłacie pożyczki wraz z odsetkami, odliczeniu prowizji maklerskich jest twoim zyskiem.

Analiza by była niepełna bez rozważenia co się stanie, gdy kurs kryptowaluty wzrośnie, a ty wymieniłeś ją na walutę fiat. W takiej sytuacji poniesiesz stratę. Pożyczka jest oprocentowana, więc aby cykający zegar nie odmierzał rosnących odsetek musisz spłacić zadłużenie. Na jego poczet może zostać pobrana kwota będąca zabezpieczeniem pożyczki.

Zarabianie na spadku kursu – konkrety

Załóżmy że kurs kryptowaluty wynosi 10000 PLN. W mediach pojawił się komunikat ostrzegający przed inwestowaniem w altcoiny. Przewidujesz, że  kurs może spaść.

Na rachunku masz 6,25 jednostek kryptowaluty. Chcesz je wykorzystać jako zabezpieczenie pożyczki. Ta kwota jest pobierana z twojego konta przy otwarciu pozycji.

Handel odbywa się z dźwignią 1:4. Pożyczasz od giełdy 25 jednostek kryptowaluty (6,25 *4 = 25)

Zajmujesz pozycję krótką, czyli sprzedajesz na giełdzie 25 altcoinów po kursie 10000 PLN za kwotę 250000 PLN.

Zaczyna działać potęga mediów i kurs kryptowaluty spada do 7600 PLN.

Zaczynasz konsumować zyski.

Odkupujesz altcoiny za 250000 PLN, co przy kursie 7600 PLN daje 32,89473684210526 jednostki.

Zwracasz pożyczone 25 jednostek. Twój zysk wynosi 32,89473684210526 – 25 = 7,894736842105263.

Odblokowany zostaje depozyt zabezpieczający. Na twoje konto wraca Kwota depozytu zabezpieczającego 6,25 jednostek.

Po zamknięciu pozycji masz więc 7,894736842105263 + 6,25 = 14,14473684210526 jednostek. Po aktualnym kursie przedstawiają one wartość 14,14473684210526 * 7600 PLN = 107500 PLN.

Przed operacją miałeś 6,25 jednostek wartych 62500 PLN.

Dzięki dźwigni zarobiłeś 107500 PLN – 62500 PLN = 45000 PLN

A co jeśli na ten sam pomysł, czyli kupna altcoinów wpadnie więcej osób? Prawdopodobnie kurs pójdzie w górę.

Załóżmy, że osiągnie on 10500 PLN.

Dopiero co sprzedałeś na giełdzie 25 altcoinów po kursie 10000 PLN za kwotę 250000 PLN. Trzeba wyjść z nieudanej transakcji.

Odkupujesz altcoiny za kwotę 250000 PLN. Przy kursie 10500 PLN daje to 23,80952380952381 jednostek.

Brakujące do zwrócenia pozyczki 25 – 23,80952380952381 = 0,23809523 jednostek pobierane jest depozytu. Na konto inwestora zwracane jest 6,25 –  0,23809523  = 6,01190477 jednostek.

Bilans konta w przeliczeniu na PLN wynosi więc 6,01190477 * 10500 PLN = 63125,000085 PLN. Zatem nie licząc opłat za przelewy i transakcje oraz oprocentowania pożyczki po  transakcji masz 63125,000085 PLN – 62500 PLN = 625,000085 PLN więcej.

Zarabianie na wzroście kursu

Możliwe jest wówczas, gdy przewidujesz, że kurs kryptowaluty wzrośnie w stosunku do waluty fiat. Jak to zrobić?

 1. Pożyczasz od giełdy walutę fiat. Zabezpieczeniem jest depozyt waluty stanowiący ułamek kwoty, którą pożyczasz.
 2. Wymieniasz  walutę fiat na kryptowalutę.
 3. Czekasz, aż kurs kryptowaluty wzrośnie.
 4. Wymieniasz kryptowalutę na walutę fiat. Po całej operacji masz na rachunku więcej waluty niż pożyczyłeś.
 5. Oddajesz pożyczoną walutę. Różnica pomiędzy kwotą, którą uzyskałeś oraz kosztami (pożyczką wraz z odsetkami, prowizjami od operacji giełdowych, kosztów przelewów) to twój zysk.

A co się stanie, gdy kurs spadnie? Poniesiesz stratę. Oddać będziesz musiał pożyczoną kwotę, czyli więcej niż na rachunku masz.

Zarabianie na wzroście kursu – konkrety

Zauważyłeś informację o tym, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaleca bankom inwestowanie w technologię kryptowalut. Podejrzewasz, że spowoduje to wzrost kursu altcoinów.

Obecnie wynosi on 10000 PLN.

Pomysł na zarobek jest taki.

Masz 1,25 altcoina. Pożyczasz z dźwignią 4. Zatem uzyskasz 4 * 1,25 = 5 altcoinów.

Za całą kwotę (50000 PLN) kupujesz na giełdzie 5 altcoinów.

Dobre wiadomości zostają zdyskontowane.  Kurs altcoina rośnie do 10500 PLN.

Aby oddać pożyczoną kwotę sprzedajesz 50000 PLN : 10500 PLN = 4,761904761904762 jednostek.

Oddajesz  giełdzie pożyczone 50000 PLN.

Pozostawiasz sobie 5 – 4,761904761904762 = 0,238095238095238 jednostek.

Po uregulowaniu zobowiązań finansowych wobec giełdy zwracana jest ci kwota depozytu. Masz więc razem 1,25  +  0,238095238095238 = 1,488095238095238 jednostek.

Przed inwestycją miałeś 1,25 *10000 PLN = 12500 PLN.

Po zakończeniu masz równowartość 15625 PLN.

Czarny scenariusz?

Kupiłeś altcoiny. Inwestorzy, którzy wcześniej zainwestowali w kryptowaluty postanowili wykorzystać dobrą informację i sprzedać krypty. Podaż była tak duża, że w rezultacie kurs spadł do 9500 PLN.

Co w takiej sytuacji trzeba zrobić?

Zanim ruszy lawina sprzedaży czym prędzej sprzedajemy 5 altcoinów po 9500 PLN. Uzyskujemy kwotę 47500 PLN. Aby spłacić pożyczkę brakuje jeszcze 2500 PLN. Z depozytu sprzedajemy 2500 PLN : 9500 PLN = 0,2631578947368421 jednostek.

Po operacji zostaje 1,25 – 0,2631578947368421 = 0,9868421052631579 jednostek, czyli równowartość 0,9868421052631579 * 9500 PLN =  9375 PLN. Zatem strata nie uwzględniając kosztów i odsetek wyniosła 12500 PLN – 9375 PLN = 3125 PLN.

Czy handel z dźwignią się opłaca?

Jeśli zarabiasz – tak. Inwestujesz niewielką kwotę, a zarabiasz jakbyś zainwestował wiele, wiele razy więcej.

Gdy tracisz – nie. Oddać musisz znacznie więcej niż miałeś na rachunku.

Czy istnieje złoty środek minimalizujący wysokość straty, a zwiększający szanse na zarobek. Tak. Jest to zlecenie Stop Loss.

Zlecenie Stop Loss

Przy handlu z dźwignią wysokość strat może wielokrotnie przewyższyć wartość zainwestowanego kapitału. Jak się zabezpieczyć przed takim scenariuszem?

Można wykorzystać zlecenie Stop Loss. Pozwala ono na automatyczne zamknięcie pozycji gdy kurs kryptowaluty :

 • spadnie poniżej zadanej wartości (przy pozycji długiej),
 • wzrośnie powyżej zadanej wartości (przy pozycji krótkiej).

Straty u obu przypadkach będą. Stop Loss zamknie pozycję zanim przekroczą akceptowalny poziom.

Czy Stop Loss zadziała zawsze? Algorytm komputerowy tak. Zlecenie zostanie aktywowane. Zawieść może czynnik ludzki, czyli nawet nie ty, ale inni inwestorzy. Zdarzyć się może tak, że nie będzie chętnych na transakcję odwrotną.

Skoro jest zlecenie minimalizujące straty, to czy jest zlecenie maksymalizujące zyski? Jest i nosi nazwę Take Profit.

Zlecenie Take Profit

Zlecenie Take Profit ma dwa zastosowania. Może dotyczyć zlecenia sprzedaży (w przypadku pozycji długiej) lub odkupienia (w przypadku pozycji krótkiej) altcoinów po ustalonym kursie.

Dzięki temu wiadomo, że pozycja:

 • będzie zamykana po ustalonym kursie,
 • może nie zostać zamknięta w całości.

Realizacja zlecenia zależy od liczby inwestorów zainteresowanych transakcją odwrotną. Bywa, że chętnych jest zbyt mało, aby zlecenie zrealizować w całości.

Handel z dźwignią – ile to kosztuje?

Do tej pory, aby nie zaciemniać obrazu przy opisach handlu z dźwignią, pominąłem kwestie kosztów. Giełda nie jest instytucją charytatywną. Pozwala zarabiać, ale i sama też chce mieć udziały w zyskach. Pobiera opłaty za:

 • otwarcie pozycji,
 • utrzymanie pozycji (odsetki do kwoty pożyczonej przy handlu z dźwignią),
 • zamknięcie pozycji.

Opłata za otwarcie pozycji

Otwarcie pozycji, czyli wystawienie oferty. Na giełdzie Bitmarket wysokość opłaty jest zależna od dotyczasowych obrotów na twoim koncie. Mieści się w przedziale od 0,15% do 0,00%. Jest to tzw. prowizja Maker czyli dla osoby, która wystawia ofertę.

Naliczana jest od wysokości zlecenia.

Uwaga! Jeśli gracz pożycza od giełdy BTC, aby sprzedać ją za PLN, to opłata naliczana jest od kwoty sprzedanych BTC.

Gdy inwestor pożycza od Bitmarket PLN, aby kupić BTC, to prowizja naliczana jest od wartości zakupionych bitcoinów.

Podsumowując opłata za otwarcie pozycji jest naliczana:

 • tylko od tej kwoty, która została faktycznie wykorzystana do otwarcia pozycji,
 • zawsze w bitcoinach.

Opłata za utrzymanie pozycji

Utrzymanie pozycji, czyli dysponowanie kapitałem, który nie jest twój. Za taką „grzeczność” giełda pobiera opłaty. Jak się okaże dalej, w rzeczywistości pieniędzy nie ma giełda, a inwestorzy, zaś opłata zależna jest od…aktualnego oprocentowania na rynku kontraktów swap.

Kwota jest naliczana od wysokości sumy faktycznie wykorzystanej do zajęcia pozycji.

Podsumowując – opłata za utrzymanie pozycji jest naliczana:

 • tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty i za czas nią dysponowania,
 • zawsze w bitcoinach.

Opłata za zamknięcie pozycji

Zamknięcie pozycji, czyli zrealizowanie oferty. Na giełdzie Bitmarket wysokość jest zależna od dotychczasowych obrotów na twoim koncie. Mieści się w przedziale od 0,45% do 0,30%. Jest to tzw. prowizja Taker czyli dla osoby, która realizuje wystawioną przez innego gracza ofertę.

Naliczana jest od wysokości zlecenia.

Gdy kupujesz BTC, aby oddać pożyczone przy otwarciu pozycji środki, to jest to procent od odkupionej kwoty bitcoinów.

Gdy sprzedajesz BTC, aby oddać pożyczone przy otwarciu pozycji złotówki, to jest to procent od wartości sprzedanych bitcoinów.

Podsumowując – opłata za zamknięcie pozycji jest naliczana:

 • tylko od faktycznej kwoty transakcji,
 • zawsze w bitcoinach.

Jak działa kasa giełdy?

Jak już zostało wspomniane w przykładzie opłaty są automatycznie pobierane z kwoty depozytu, który stanowi zabezpieczenie pożyczonych pieniędzy.

W praktyce opłata:

 • jest rozliczana automatycznie w chwili zamknięcie pozycji,
 • zmniejsza zysk z transakcji.

Opłaty – konkrety

Opłata za wpłatę

W przykładzie zakładamy, że kwoty, którymi dysponujesz masz już na rachunku giełdy. W większości przypadków od wpłaty na rachunek giełdy Bitmarket nie jest przez pobierana opłata.

Waluta Opłata za wpłatę
PLN Przelew zwykły: bez prowizji

Przelew natychmiastowy: bez prowizji

EUR Przelew INT (SHA): 5 EUR

Przelew INT (BEN): 5 EUR + koszty

banków pośredniczących

BTC, LTC, ETH, DOGE bez prowizji

Opłatę może pobrać za to bank lub portfel, z którego zlecasz wpłatę.

Opłata za transakcję

Aby określić kwotę, którą trzeba zapłacić giełdzie tytułem prowizji należy znać wysokość obrotów na rachunku w okresie ostatnich 30 dni.

Założymy sytuację najmniej korzystną dla inwestora, czyli obroty na poziomie od 0,00 do 99,99 EUR lub równowartość. Jest to najniższy przedział obrotów, a najwyższy prowizji.

Zgodnie z dokumentem dostępnym na stronie Bitmarket stawka prowizji Market Maker wynosi 0,10%, zaś Market Taker 0,40%.

Prowizja za utrzymanie pozycji krótkich wynosi 0,03% dziennie (czyli jest to oprocentowanie pożyczonych od giełdy pieniędzy).

Inwestor zajmuje pozycję krótką przeznaczając na ten cel 10000 PLN. Aktualny kurs BTC to 4000 PLN. Handel odbywa się z dźwignią.

Załóżmy warunki bardziej zbliżone do realnych, czyli takie, w których zlecenia nie udaje się otworzyć w całości, a jedynie w 50%. Wartość ta ustala wysokość opłat, gdyż są naliczane od wykorzystanej kwoty.

Opłata za otwarcie pozycji wynosi 0,10% faktycznej kwoty otwarcia. Jest nią 1,25 BTC. Opłata wyniesie zatem 0,10% * 1,25 BTC = 0.00125 BTC.

Opłata za utrzymanie pozycji, czyli innymi słowy – oprocentowanie pożyczki, wyniesie 0,03% dziennie od wykorzystanej kwoty. Zlecenie opiewało na 2,5 BTC. Udało się otworzyć jedynie w połowie. Sprzedane zostało 1,25 BTC, więc opłata będzie naliczana od 1,25 BTC czyli 1,25 BTC x 0,03% = 0,000375 BTC. Opłata ta będzie aktualizowana co minutę, co oznacza że co minutę pobrane zostanie  0,000375 BTC/(24*60)=2,604166666666667e-7 BTC.

Załóżmy, że w ciągu dwóch dni kurs spadł do 3800 PLN. Podejmujesz wówczas decyzję o  zamknięciu pozycji. W tym celu:

 • odkupujesz BTC za 5000 PLN (jest to połowa zakładanej kwoty transakcji, a jak wiadomo zrealizowane zostało 50% zakupu),
 • przy kursie 3800 PLN uzyskujesz 1,315789473684211 BTC,
 • od transakcji pobrana zostanie opłata w wysokości 0,40% czyli 1,315789473684211 BTC * 0,40% = 0,0052631578947368 BTC. Masz do dyspozycji 1,315789473684211 BTC – 0,0052631578947368 BTC= 1,310526315789474 BTC.
 • oddajesz pożyczone 2,5 BTC. Składają się na nie 1,25 BTC, które nie znalazły nabywcy i 1,25 odkupionych BTC.
 • Po oddaniu pożyczki pozostaje 1,310526315789474 BTC – 1,25 BTC = 0,0605263157894742 BTC,
 • za dwa dni utrzymywania pozycji zapłacić trzeba 2 x 0,000375 BTC=0,00075 BTC

Po wszystkich operacjach końcowy zysk wynosi 0,0597763157894742 BTC. Większe liczby – większe zyski bo np. przy przekroczeniu kwoty 99,99 EUR opłaty spadają o 0,01%.

Inwestycje

Model zarabiania na pośrednictwie jest sprawdzony. Największa na świecie firma taksówkowa – Uber – nie ma własnej floty. Firma B&B nie ma własnych nieruchomości. Podobnie giełda nie pożycza własnych pieniędzy. Uber, B&B, Bitmarket i wiele innych zarabiają na kojarzeniu usługodawców i potrzebujących usługi.

W przypadku giełdy usługodawcami są osoby, które chcą zarobić na pożyczeniu waluty lub kryptowaluty. Usługobiorcami są inwestorzy handlujący z dźwignią. Transakcja polegająca na pożyczeniu środków inwestorom handlującym z dźwignią nazywa się kontrakt swap.

Opłata , którą ponosi handlujący uzależniona jest od rodzaju zajmowanej pozycji. W dniu 17.VII.2017 roku  wynosi ona

Kryptowaluta Pozycja krótka dziennie Pozycja długa dziennie
BTC 0,0307% 0,0394%
LTC 0,0094% 0,0420%

Przy utrzymywaniu stale pożyczonej kwoty przez 300 dni wyniesie to 300*0,0307%= 9,21%. Interesująca alternatywa dla terminowych lokat bankowych? Teoretycznie. Nie zapominaj, że pożyczać będą od ciebie, gdy waluta będzie sporo warta, a oddawać gdy straci na wartości. Zatem z prawdziwymi zyskami będziesz musiał wstrzymać się do wzrostu jej kursu. Mimo wszystko interesująca możliwość.

Jak z niej skorzystać?

Po zalogowaniu na konto kliknij przycisk Inwestycje, a następnie wybierz rodzaj waluty, którą chcesz wykorzystać do zarabiania.

bitmarket06_maly

W polu Kwota inwestycji podaj wartość w kryptowalucie, którą chcesz zainwestować. W polu Oprocentowanie roczne określ roczne oprocentowanie inwestycji. Po kliknięciu przycisku Zainwestuj środki zadeklarowana kwota zostanie pobrana z salda użytkownika. Po umieszczeniu w puli zostaną pożyczone inwestorom inwestorom, którym są one potrzebne do handlu z dźwignią.

Uwaga! Proces rozliczania kontraktów jest całkowicie automatyczny i odbywa się co minutę. Minimalny okres zawarcia kontraktu swap wynosi 10 minut.

Oznacza to, że po tym czasie można… zamknąć kontrakt, zaś zainwestowane środki wraz z dotychczasowym zarobkiem z odsetek zostaną przelane z powrotem na twoje konto.

Zarobek będzie wówczas, gdy zaproponujesz oprocentowanie, które będzie konkurencyjne w stosunku do innych ofert dostępnych na rynku.

Skąd wiadomo jaką cenę zaproponować?

Do tego celu służy wykres – ściągawka. Jest on wyświetlany po wybraniu rodzaju kryptowaluty którą chcemy zainwestować.

bitmarket07_maly

Odczytać z niego można:

zapotrzebowanie na środki ze strony inwestorów,

 • ilość środków, jakiej potrzebują inwestorzy w danej chwili,
 • maksymalne oprocentowanie, które mogą zaakceptować inwestorzy handlujący z dźwignią.

Uwaga! Kontrakty swap szeregowane są zgodnie z żądanym oprocentowaniem, począwszy od najniższego. Środki z tych kontraktów są pobierane, aż do całkowitego zaspokojenia zapotrzebowania przez inwestorów handlujących z dźwignią. Kontrakty, które wykorzystano w tym procesie, przynoszą zysk, zaś te których oprocentowanie okazało się zbyt duże, nie przynoszą zysku.

Bitmarket – ogólne wrażenia

Plusy:

 • serwis polskojęzyczny,
 • dostępne są najpotrzebniejsze waluty, kryptowalut i narzędzia,
 • spółka istniejąca na rynku ponad 14 lat.

Minusy:

 • serwis podlegający jurysdykcji egzotycznego kraju.

W sumie trzy plus i jeden minus. Polecamy!

Załóż bezpłatne konto w Bitmarket

comments powered by Disqus
Sprawdź także: